Jaki edytor kodu do tworzenia stron internetowych dla początkujących

Narzędzie bez którego nie stworzymy strony internetowej to edytor tekstu. Kod źródłowy strony internetowej to dokument tekstowy, który musimy gdzieś zapisać. Najprostszy program do edycji tekstu to Notatnik, dołączany do systemu Microsoft. Program ten jednak jest bardzo prosty i w żadnym stopniu nie pomaga podczas pisania kodu.

Nie musimy się jednak martwić. Jest bardzo wiele bezpłatnych i bardzo dobrych edytorów, które znacząco ułatwiają nam pracę tworzenia kodu. Najpopularniejszym z nich jest Visual Studio Code. Według ankiety StackOverflow – największy serwis społecznościowy dla programistów, aż 38.7% użytkowników korzysta własnie z Visual Studio Code.

Visual Studio Code to darmowy, desktopowy edytor programistycznych kodów źródłowych  z kolorowaniem składni dla wielu języków, stworzony przez Microsoft oraz dystrybuowany na licencji MIT o otwartym kodzie źródłowym. Licencja MIT daje użytkownikom nieograniczone prawo do kopiowania, modyfikowania i rozpowszechniania (w tym sprzedaży) oryginalnego lub zmodyfikowanego  programu w postaci binarnej lub źródłowej.

Strona Visual Studio Code – tu, pobierz – tu.

 

Prosty vs zaawansowany

Jakie są różnice pomiędzy prostym edytorem tekstu, a zaawansowanym ?

 

Kolorowanie składni

 

Czym jest kolorowanie składni? Kolorowanie składni to wyróżnianie elementów składniowych kodu źródłowego (np. słów kluczowych, komentarzy). Ułatwia nam to wyszukiwanie poszczególnym elementów, znaczników, atrybutów, klas w kodzie. Jeżeli nie znasz jeszcze HTML – kliknij tu.

Obecnie w większości edytorów programistycznych jest podświetlanie/kolorowanie składni.

 

Emmet

Emmet to wtyczka, dostępna w większości popularnych edytorów, która umożliwia dynamiczne pisanie kodu. W Visual Studio Code wtyczka ta jest już domyślnie zainstalowana.

Jak to działa? Po zapisaniu znacznika np. div naciskamy klawisz TAB i gotowe.

Za pomocą wtyczki możemy stworzyć nawet szablon całej strony internetowej. Odpowiada za to znak “!“.  Cały czas dostajemy informację od Emmeta o strukturze kodu jaką zamierza za nas stworzyć. Naciskając TAB niejako potwierdzamy i gotowe, edytor kodu robi resztę roboty za nas.

 

Podział ekranu

W edytorze tekstu Visual Studio Code mamy również możliwość podziału obszaru roboczego. Umożliwia nam to na równoczesną pracę w kilku plikach.

 

Podsumowując

Wybór edytora kodu jest niezwykle ważny. To w nim spędzamy najwięcej czasu programując stronę. Warto więc wybrać taki, który nam będzie pomagał w jej tworzeniu. Prócz tych kilku podstawowych funkcji jakie oferuje Visual Studio Code, które przedstawiłem powyżej, istnieje jeszcze wiele więcej udogodnień, które uproszczają do minimum tworzenie kodu. Zakładam jednak, że jesteś zupełnie początkującą osobą i nie ma sensu na samym początku przedstawiać Ci wszystkich możliwości jakie ten program oferuje. Warto jedynie wiedzieć o możliwości dowolnego rozwoju edytora za pomocą odpowiednich wtyczek. To co jednak Ci przedstawiłem w zupełności wystarczy do szybszej nauki.

Jeżeli jesteś początkujący i jeszcze zastanawiasz się jaki edytor kodu wybrać to zdecydowanie polecam Ci edytor kodu Visual Studio Code. Edytor ten to darmowe narzędzie, z którego korzysta najwięcej programistów.

 

Strona Visual Studio Code – tu, pobierz – tu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.